aitech-eks-pub/wyk/13_generative_approach.org
2021-06-09 12:43:29 +02:00

3.2 KiB

Ekstrakcja informacji a podejście generatywne

Podejście generatywne

Do tej pory zadanie ekstrakcji informacji traktowaliśmy jako zadanie etykietowania sekwencji, tzn. uczyliśmy system zaznaczać tokeny składające się na ekstrahowane informacje.

/s416089/aitech-eks-pub/media/commit/077c2b6f90361feafd1729203cfe106248b382bb/wyk/ie-seqlab.png

Możliwe jest inne podeście, generatywne, w którym podchodzimy do problemu ekstrakcji informacji jak do swego rodzaju tłumaczenia maszynowego — „tłumaczymy” tekst (wraz z pytaniem lub etykietą) na informację.

/s416089/aitech-eks-pub/media/commit/077c2b6f90361feafd1729203cfe106248b382bb/wyk/ie-gener.png

To podejście może się wydawać trudniejsze niż etykietowanie sekwencji, ale wystarczająco zaawansowanej architekturze sieci, jest wykonalne.

Zalety:

  • informacja nie musi być dosłownie zapisana w tekście, ekstraktor może nauczyć się również normalizacji czy parafrazowania,
  • nie wprowadzamy wielu kroków przetwarzania (gdzie błędy mogą się namnażać), system działa na zasadzie end-to-end.

Atencja

Pierwsze systemu neuronowego tłumaczenia maszynowego używały siecie LSTM. Dopiero jednak dodanie tzw. atencji (attention) umożliwiło duży przeskok jakościowy. Najpierw atencję dodano do sieci rekurencyjnych, później powstały sieci oparte wyłącznie na atencji — modele Transformer.

Idea atencji polega na tym, że sieć może kierować selektywnie „snop” uwagi na wyrazy na wejściu lub do tej pory wygenerowane wyrazy.

Mechanizm atencji korzysta z:

  • z poprzedniego stanu sieci $\vec{s^{k-1}}$ (to jest „miejsce”, z którego „kierujemy” atencję),
  • z wektora reprezentującego słowo $\vec{v}(t_i)$ (to jest „miejsce”, na które kierujemy atencję), gdzie $\vec{v}(t_i)$ to reprezentacja wektorowa wyrazu $t_i$ (statyczny embedding lub reprezentacja wektorowa z poprzedniej warstwy dla sieci wielowarstwowej),

aby wytworzyć wektor kontekstu $\vec{\xi^k}$ (który z kolei będzie w jakiś sposób wnosił wkład do wyliczenia nowej wartości stanu $\vec{s^k}$ lub wyjścia $y^k$.

Najpierw wyliczymy skalarne wartości atencji, tzn. liczby, które będą sygnalizowały, jak bardzo wektor $\vec{v}(t_i)$ „pasuje” do $\vec{s^{k-1}}$, w najprostszej wersji można po prostu skorzystać z iloczynu skalarnego (o ile $n=m$),

$$a(\vec{s^{k-1}}, \vec{v}(t_i)) = \vec{s^{k-1}}\vec{v}(t_i).$$

Pytanie: co jeśli $n$ nie jest równe $m$, tzn. rozmiar embeddingu nie jest równy rozmiarowi wektora stanu?

W przypadku sieci LSTM korzysta się częściej z bardziej skomplikowanego wzoru zawierającego dodatkowe wyuczalne wagi:

$$a(\vec{s^{k-1}}, \vec{v}(t_i)) = \vec{w_a}\operatorname{tanh}(W_a\vec{s^{k-1}} + U_a\vec{v}(t_i))$$

Pytanie: jakie rozmiary mają macierze $W_a$, $U_a$ i wektor $w_a$?

Powtórzmy, że wartości $a$ są wartościami skalarnymi, natomiast nie są one znormalizowane (nie sumują się do jedynki), normalizujemy je używając schematu podobnego do softmaxa:

$$\alpha_{i} = \frac{e^{a(\vec{s^{k-1}}, \vec{v}(t_i))}}{\sum_j e^{a(\vec{s^{k-1}}, \vec{v}(t_j))}}$$

Wektor kontekstu $\vec{\xi^k}$ będzie po prostu średnią ważoną wektorowych reprezentacji słów:

$$\vec{\xi^k} = \sum_i \alpha_i\vec{v}(t_i)$$

Pytanie: zasadniczo atencja jest środkiem do celu (żeby sieć się sprawniej uczyła), czy można atencja sama w sobie może być do czegoś przydatna?