Projekt wykorzystuje wcześniej opracowany algorytm AStar, który jest opisany w pliku [route-planning](https://git.wmi.amu.edu.pl/s444399/AI/src/master/route-planning.md).
Moduł podprojektu uruchamia się po uruchomieniu programu oraz naciśnięciu **g** na klawiaturze. Omawiany moduł genetyczny podprojektu w dalszej części raportu będzie się pojawiał w skrócie jako **mdg**.
* Selekcja - składowa odpowiedzialna za wybór najlepszych chromosomów z pośród populacji.
* Crossover - składowa odpowiedzialna za generowanie nowej populacji uwzględniając współczynnik mutacji, wielkość dziedziczonego fragmentu oraz otrzymane podczas selekcji chromosomy.
* Funkcja *generateGeny* generuje oraz oblicza wartości unboxów dla danego regału oraz zwraca je jako listę genów
* Funkcja *genRandomChromosome* losowo miesza wygenerowane geny oraz dla podanej wartości **unbox** (podanej przy uruchomieniu programu) zapisuje w genach wartości odpowiadające koodrynatom unboxa oraz z jakiego unboxa wózek przyjedzie. W przypadku pierwszego genu, do którego wózek będzie jechać z określonego miejsca ta wartość pozostaje *None*. Funkcja zwraca spójny chromosom.
* Dla reszty iteracji jest sprawdzane do którego unboxa będzie jechać wózek, i taka wartość kosztu jest dodawana co całkowitej sumy oraz koszt przejechania od unboxa poprzedniego genu do regału (zmienna *unboxPoprzedniegoGenu*)
* W pierwszej pętli *for* tworzy się lista *chromFitness* przetrzymująca wartości kosztów dla danego chromosomu. Wartości w *chromFitness* odpowiadają chromosomom na tych samych indeksach w liście populacja.
* Zmienna *bestValue* reprezentuje najlepszy koszt z danej populacji
* Zmienna *pierwsza* reprezentuje chromosom o najkorzystniejszym koszcie.
* Zmienna *druga* reprezentuje chromosom o drugim co do wartości najkorzystniejszym koszcie.
* W zmiennej *best* klasy obiektu *data* zapisywana jest krotka odpowiednio (chromosom,koszt) najlepszego chromosomu.
* Funkcja zwraca krotkę z dwoma najlepszymi chromosomami w populacji.
* *pierwszy*, *drugi* - wybrane najkorzystniejsze chromosomy, z których ma powstać nowy chromosom
* *fragmentLiczba* - jest to liczba reprezentująca jaki fragment z **pierwszego** chromosomu zostanie bezpośrednio skopiowany do nowego chromosomu, ten fragment jest wybierany losowo spośród chromosomu natomiast jego długość jest określona procentowo i zależy od podanej wartości (oraz ilości genów w chromosomoie)
* *wspMutacji* - jest to liczba reprezentująca jak wiele par w chromosomie zostanie zamienionych miejscami.
* Zmienne pomocnicze:
* *iterator*, *pomIterator* - w pierwszych dwóch instrukcjach warunkowych jest pilnowane aby iterując się nie przekroczyły dopuszczalnej wartości (odpowiadają one indeksom w kolejce). *Iterato* jest indeksem w nowym, tworzonym chromosomie. *pomIterator* jest indeksem który przechodzi przez **drugi** podany chromosom.
* lista *usedKordy* - do niej są dodawane koordynaty genów, które zostały skopiowane z **pierwszego** chromosomu, aby geny o tych samych koordynatach z **drugiego** chromosomu nie zostały zapisane w nowym chromosomie.
* Następuje skopiowanie fagmentu z **pierwszego** chromosomu, w pierwszej pętli *for* wykonuje się przepisanie wartości do powstającego chromosomu. W drugiej pętli *for* następuje przepisanie pozostałych wartości z **drugiego** chromosomu do powstającego chromosomu.
* Po przepisaniu wartości według wspMutacji jest dokonywana zamiana genów w nowym chromosomie.
* Ostatnia pętla **for** łączy geny ze sobą (zapisując unbox poprzedniego genu)