AiP/1-1. Wartości.ipynb
2025-01-13 21:01:48 +01:00

6.0 KiB
Raw Permalink Blame History

Algorytmy i programowanie

1. Podstawowe typy zmiennych i instrukcji w Pythonie

Uwaga. Polecam zapoznanie się również z darmowym kursem oraz materiałami dostępnymi na stronie https://py4e.pl/

1.1. Wartości i ich typy

Wielokrotnie podczas pisania nawet najprostszych programów istnieje konieczność wykorzystania wartości np. wartości liczbowej (4, 3.14, 0.5), wartości będącej ciągiem znaków ("Cześć" lub "lpan@amu.edu.pl"), itp.

Dla przykładu, jednym z najprostszych programów może być wypisanie (za pomocą polecenia print()) wartości liczbowej, która może być również podane w postaci prostych formuł matematycznych. To na ile skomplikowane mogą być te formuły dowiemy się na późniejszym etapie, gdy będziemy mówili o operatorach w języku Python.

print(4)              #wypisanie wartości 4
print(3+4)            #wypisanie wyniku działania 3+4, czyli 7
print(2*3.14)         #wypisanie wyniku działania 2*3.14, czyli 6.28
print(2+2*2)          #wypisanie wyniku działania 2+2*2, czyli 6
print(1/2)            #wypisanie wyniku dzielenia 1/2

Podobnie możemy wypisywać wartości będące ciągiem znaków. W tym celu ciąg znaków należy umieścić w cudzysłowie lub apostrofach.

print("Cześć")
print('Cześć')

Warto zaznaczyć, że cudzysłowy lub apostrofy są konieczne. W przeciwnym przypadku interpreter zwóci informację o błędzie jak w poniższym kodzie.

print(Cześć)

Każda wartość w języku Python ma określony typ, który decyduje o tym jak program w dalszej części będzie wykonywał pewne operacje na niej, np. co będzie oznaczało dodawanie, mnożenie lub dzielenie dwóch wartości. Typ danej wartości można sprawdzić za pomocą polecenia type().

print(type(4))        #polecenie type sprawdza typ wartości 4, a następnie zostaje to wypisane za pomocą polecenia print
print(type(3+4))      #wypisanie jakiego typu będzie wynik działania 3+4
print(type(2+2*2))    #wypisanie jakiego typu będzie wynik działania 2+2*2

Uwaga. O tym dlaczego nazwa typu poprzedzona jest słowem 'class' dowiemy się na dalszym etapie.

W powyższych przykładach mamy do czynienia z wartościami typu int (skrót od słowa integer) reprezentującym liczby całkowite.

print(type(2*3.14))
print(type(1/2))

W powyższych przykładach mamy do czynienia z wartościami typu float od "floating point", który reprezentuje liczby rzeczywiste(?). Liczby rzeczywiste zazwyczaj zapisuje się w pamięci komputera za pomocą tzw. techniki zmiennego przecinka (z ang. _floating point), stąd często stosowana nazwa liczba zmiennoprzecinkowa. Praktyczną konsekwencją zastosowania takiego typu jest to, że liczba jest zapisywana z określoną dokładnością.

Warto zaznaczyć, że zapisywanie liczb rzeczywistych z pewną dokładnością może skutkować istotnymi błędami obliczeń, co przedstawia poniższy przykład.

print(1/3*10-3-1/3)
print(type("Cześć!"))

Powyższy przykład przedstawia wartość typu str tzn. string, który reprezentuje ciąg znaków.