VetBase/README.md

2.2 KiB
Raw Permalink Blame History

Przychodnia weterynaryjna

Opis bazy danych

Podstawowym celem bazy danych jest obsługa terminarzu wizyt w przychodni weterynaryjnej. Przyjęte założenia: Do bazy mają dostęp weterynarze.

Baza danych składa się z pięciu tabel:

  • Wizyta - zawiera informacje na temat przeprowadzonej wizyty
  • Pacjent zawiera informacje o przyjętych pacjentach (zwierzętach)
  • Wlasciciel zawiera informacje o właścicielach zwierząt
  • Lekarz zawiera informacje o lekarzach
  • Diagnoza zawiera nazwę zdiagnozowanej choroby

Między tabelami występują następujące zależności:

  • Każda wizyta powiązana jest przy pomocy pól ID_Pacjent, ID_Wlasciciel, ID_Diagnoza i ID_Lekarz z tabelami Pacjent, Właściciel, Diagnoza, Lekarz przez pola ID.
  • Każdy Pacjent powiązany jest przy pomocy pola ID_Wlasciciel z tabelą Właściciel przez pole ID.

Raporty, opis widoków oraz procedur

Lekarz z największą liczbą wizyt
Do tego raportu utworzono widok MostVisitedVet. Raport ten służy do znalezienia lekarza, który przyjął największą liczbę pacjentów, czyli takiego, który jest najczęściej wybierany przez właścicieli zwierząt.

Najczęściej szczepiony gatunek zwierzęcia
Do tego raportu utworzono widok MostVaccinatedSpecies. Raport służy do wskazania, który gatunek zwierząt jest najczęściej szczepiony. Dana używana w celach badawczych i statystycznych.

Choroby danego gatunku
Do tego raportu utworzono procedurę CHOROBY_DANEGO_GATUNKU, pozwalającą wskazać choroby leczone w przychodni danego gatunku zwierzęcia. Pozwala to określić kierunek specjalizacji przychodni. Przydatne pod względem zatrudnienia nowych weterynarzy.

Objawy danych chorób
Do tego raportu utworzono procedurę OBJAWY_DANYCH_CHOROB pozwalającą wskazać występujące objawy danej choroby. Dana używana w celach badawczych, może poprawiać celność stawianych przyszłych diagnoz.

Najczęściej odwiedzający właściciele zwierząt
Do tego raportu utworzono widok MostVisitingPatients pozwalającą wskazać właścicieli, którzy najczęściej odwiedzają przychodnię. Ma to na celu określenie, czy przychodnia posiada pewną liczbę stałych pacjentów (klientów), czy jest wybierana na jednorazowe, awaryjne wizyty.