moj-2024-ns-cw/sprawy_organizacyjne.ipynb

4.9 KiB

Informacje ogólne

Prowadzący

mgr Ryszard Staruch

Kontakt: mail (ryssta@amu.edu.pl) lub przez Teamsy

Literatura

Polecana literatura do przedmiotu:

Gorąco polecane materiały uzupełniające (praktyczna strona przedstawiona w zrozumiały sposób)

https://www.coursera.org/learn/nlp-sequence-models?specialization=deep-learning#modules - kurs prowadzony przez prof. Andrewa Ng ze Stanfordu https://www.youtube.com/watch?v=kCc8FmEb1nY - 2 godzinny szczegółowy kurs zbudowania modelu języka opartego na architekturze transformer - prowadzony przez byłego pracownika OpenAI

Artykuły naukowe

Podział materiału

Materiał — zarówno na wykładzie, jak i na laboratoriach — podzielony jest na trzy, mniej więcej równe objętością, działy:

  1. Podstawy modelowania języka.
  2. Neuronowe modele języka (bez sieci Transformer).
  3. Sieci Transformer.

Zasady zaliczenia laboratoriów

Zaliczenia z laboratoriów uzyskujemy przez zdobywanie punktów za zadania (oraz ewentualny projekt). Punkty zdobywamy poprzez wykonywanie zadań na bieżąco na ćwiczeniach lub najpóźniej 6 dni od dnia przeprowadzonych zajęć (czyli jeżeli zajęcia były przeprowadzone dnia 05.04.2024 to rozwiązanie należy przesłać najpóźniej do 11.04.2024 do godziny 23:59). Jeśli rozwiązania do zadań zostaną przesłane po terminie będzie za nie do zdobycia mniej punktów (około 75-80% całkowitej liczby punktów za dany zestaw zadań)

Przelicznik punktów na ocenę:

  • 0-299 — 2
  • 300-349 — 3
  • 350-399 — 3+
  • 400-449 — 4
  • 450-499 — 4+
  • 500- — 5

Technicznie rozwiązania zadań zgłaszamy na platformie Teams.

W celu zdobycia dodatkowych punktów (maksymalnie 250 punktów) będzie można wykonać projekt w formie zgłoszenia rozwiązania w wyzwaniu https://gonito.net/challenge/challenging-america-word-gap-prediction Swoje rozwiązanie należy zaprezentować na ostatnich zajęciach przed grupą (około 5 minut - co się zrobiło, jaki wynik się uzyskało, co pomogło/przeszkodziło w uzyskaniu najlepszego wyniku). Ilość punktów będzie zależała od:

  • uzyskanego wyniku
  • wykorzystanych narzędzi
  • prezentacji

Łącznie (za zadania oraz projekt) do zdobycia będzie co najmniej 600 punktów.

ocena z ćwiczeń 5 = przepis z egzaminu

Obecność na zajęciach

Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Nieobecność może być usprawiedliwiona w przypadku choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Dopuszczalne są maksymalnie 2 nieusprawiedliwione nieobecności. Jeżeli kogoś nie było na zajęciach to tak jak było wspomiane wyżej - jest 6 dni na wykonanie zadań od dnia, w którym odbywały się dane zajęcia.